L O A D I N G
blog banner

Jak znaleźć nocleg idealny?

na skróty

Kwestia noclegu na wyjazdach od zawsze wiąże się z pewnym wyzwaniem, czy to podróżując samochodem, czy wędrując z plecakiem. Doskonalenie umiejętności wynajdywania coraz to lepszych miejsc noclegowych to samo sedno w sferze ekonomiki turystycznej. Tylko jak sprawić, aby nie płacić nic, a jednocześnie zafundować sobie epicki nocleg?

Poszukiwanie wymarzonych noclegów podsyca przygodę odkrywcy oraz ta cudowna dodatkowa adrenalina zakazanego jabłka. Z drugiej strony, nie ukrywajmy, bardzo często kończy się męczącym krążeniem po okolicy i biciem kilometrów. Jest bardzo wiele czynników, które definiują nasz cel: ilość osób, styl podróży, zawartość ekwipunku, prognozowana pogoda, dostęp do wody itd.

Jak zatem znaleźć to co nas interesuje? Naprawdę warto rozprawić się już z tym na etapie planowania wyjazdu.

nocleg w jaskini
Nocleg w jaskini we Włoszech

Research domowy

Jeśli planujemy wyjazd to prędzej, czy później rozbijemy się o problem spędzenia nocy. Ilość atrakcji, długotrwały trekking, czy kilkugodzinna podróż samochodem, które planujemy z pewnością nas zmęczą, więc zależy nam, aby nocleg był wygodny i bezstresowy. Oczywiście musimy zajrzeć do mapy, prześledzić naszą trasę i wyznaczyć obszar, w którym prawdopodobnie wylądujemy wieczorem. Kolejnym etapem będzie zakreślenie kręgu o logicznej dla środka lokomocji średnicy i rozpoczęcie poszukiwań.

Z pomocą przyjdą nam dobrze znane portale oraz aplikacje na nasze smartfony:

  • Google maps – to miejsce zna prawie każdy dzielny wojownik podróży. Zdjęcia lotnicze są w dobrej jakości, aczkolwiek zdarzają się obszary, gdzie daleko im do uwydatniania szczegółów. Niezastąpione są w poszukiwaniu noclegów samochodowych, a opcja podglądu zdjęć udostępnionych przez innych użytkowników umożliwi nam podgląd czego możemy się spodziewać na miejscu (np.czy jest na danym wjeździe do lasu jest zakaz ruchu)
  • Geoportal – rządowe narzędzie będące niezastąpione w poszukiwaniu bacówek. Zdjęcia lotnicze są wysokiej jakości, a skany map topograficznych ukazują nam dawną oraz teraźniejszą zabudowę gospodarską w górach. Wielowarstwowość map skrywa wiele możliwości. Minusem tego portalu jest jego zakres ograniczony do granic Polski.
  • Mapy.cz – zdecydowany faworyt ostatnich czasów. Czesi stworzyli ogólnoświatowe narzędzie, w którym znajdziemy zarówno świetnej jakości zdjęcia satelitarne, jak i znakomite mapy topograficzne, które w dodatku są interaktywne. Znajdziemy na nich przeogromną bazę altan, wiat, schronów, bacówek, a nawet ławek: Turistický přístřešek i Útulna – to są hasła klucze w wyszukiwarce. O tym portalu moglibyśmy zrobić osobny wpis. Największą zaletą tego miejsca w Internecie jest jego przekład w postaci aplikacji, bez której nie wyobrażam sobie outdoorowej egzystencji
  • maps.me – aplikacja smartfonowa, z której bardzo intensywnie korzystaliśmy w Norwegii. Stworzona na bazie danych openstreetmap tworzonej przez użytkowników Internetu oferuje bardzo dużą szczegółowość. Możemy znaleźć na niej tak prozaiczne rzeczy jak choćby ławki pośrodku lasu, czy kamień. Sieć ścieżek i dróg jest perfekcyjnie odwzorowana, co jednak czasami kończy się wpakowaniem w wąskie zarośnięte, a co gorsza, bagniste ścieżynki. Jej dużym minusem jest brak warstwy topograficznej, a co za tym idzie podglądu wysokości n.p.m. oraz ukształtowania terenu.

Algorytm poszukiwań

W zależności od tego w jakim właśnie stylu turystyki tkwimy: samochodowa, piesza namiotowa, bądź bacówkowa zakreślamy odpowiedniej średnicy krąg od punktu, w którym planujemy znaleźć się wieczorem. Dla samochodu przeważnie jest to promień 15km, dla człowieka z namiotem ok. 1km, a dla turysty szukającego schronu… nie ma takiego okręgu. Jeśli idziemy bez namiotu i skazujemy się na istniejące budowle to właściwie one definiują nam plan wycieczki.

namioty tło
Pewnego uroczego poranka

Żeby przedstawić kilka schematów podam przykład hipotetycznej majówki.
Wyjazd późnym popołudniem w 4 osoby. 1 Samochód, 1-2 Namioty.

Noc 1 –  Dojazd w okolice startu trekkingu w nocy.

Nocleg idealny: miejsce oddalone od zabudowań z dobrą drogą gruntową prowadzącą donikąd, przy której znajdzie się skrawek płaskiej polanki osłoniętej zaroślami.

2 osoby śpią w aucie, a 2 w namiocie. W okolicy startu naszej wycieczki rozglądamy się za drogami prowadzącymi wgłąb lasu i nieużytków. Skupiamy się na obszarach oddalonych od cywilizacji, a jednocześnie z dogodnym, ale nie ruchliwym dojazdem. Bardzo dobrym celem będą drogi dojazdowe do placów zrywkowych w lesie, szczególnie, że oprócz parkingu przyda nam się kawałek płaskiego terenu na namiot. Unikajmy jednak miejsc skąd zaczynają się szlaki, gdyż o poranku możemy obudzić się w większym towarzystwie. Przydatne narzędzia: googlemaps oraz maps.me.

Nocleg samochodowy
Nocleg samochodowy

Noc 2 – Całodzienny trekking. Prognozowana dobra pogoda, więc można spać pod namiotem.

Nocleg idealny: płaski teren z pięknym widokiem, ale jednocześnie bezpieczny.

W miejscu, w którym zamierzamy zakończyć naszą wędrówkę zakreślamy okrąg o średnicy ok. 1 – 2 km. Następnie w poziomicach szukamy wypłaszczenia terenu poniżej grani (na wypadek burzy), staramy się wybrać takie miejsce, aby w pobliżu było źródło wody, a jednocześnie znajdowało się na skraju lasu. Warto zadbać również, aby miejsce nie było widoczne z przebiegu pobliskiego szlaku. Pomocne narzędzia: mapy.cz oraz geoportal.

Pewnego innego idealnego poranka
Pewnego innego idealnego poranka

Noc 3 – Całodzienny trekking. Deszcz.

Nocleg idealny: Szałas. O tym jak szukać bacówek w górach będąc jeszcze w domu stworzę osobny wpis. Zakładając spanie w bacówce musimy najpierw prześledzić takie miejsca w Internecie jak: grupa facebookowa WIATING, mapy.cz lub hiking.sk. Jak już wcześniej wspominałem planując wędrówkę w oparciu o istniejące obiekty musimy planowanie zacząć od znalezienia właśnie tych obiektów.

Nocleg idealny
Bacówka idealna. 4 ściany, cały dach i piękny widok. Mędralowa 2018.

No to jak w końcu z tym nielegalem?

Jak widać to gdzie będziemy spać definiuje nam wiele rzeczy, jednak kiedy już znajdziemy odpowiednie miejsce do spania, czy nie mamy się już o co martwić? Nie do końca…

W Polsce stan prawny zakazuje biwakowania na terenach leśnych poza wyznaczonymi miejscami. Takie miejsca znajdziemy na portalu czaswlas.pl do którego korzystania zachęcam. Czy jednak tyczy się to jedynie terenów Lasów Państwowych? Niestety nie, co wynika już z odrębnych przepisów, dotyczących uzyskania zgody na korzystanie z terenu przez właściciela. Problem pojawia się z egzekwowaniem takiego przepisu. Jak znaleźć właściciela kiedy w pobliżu brak jest jakichkolwiek zabudowań? Pytanie to pozostawiam otwarte…  Jeśli ktoś z Was chciałby jednak zweryfikować, czy aby teren na którym się rozbija nie należy do LP to mapa Lasów Państowych dostępna jest TUTAJ

Jak to jest poza naszymi granicami? Każdy kraj rządzi się innymi prawami i temat ten, choć dynamiczny, został już niejednokrotnie zgłębiony. W TYM MIEJSCU znajdziecie najświeższe zestawienie.

 

A co kiedy krążę już godzinę i nic.

 

Pamiętaj, że wszędzie na świecie są ludzie, którzy z pewnością użyczą Ci kawała swojej trawy!

Legalnie i spokojnie!

 

U gospodarza
U gospodarza najlepiej!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.